Futbol SPOR

Fenerbahçe’nin Transfer Gündemi

Kadroda revizyonun gerçekleşmesi şart. Bu doğrultuda uzun vadeli çalışmalar yürütmekte yönetim.En dikkat çekici nokta, geçen sene gençlerin kadroda neredeyse hiç değerlendirilmemesine rağmen bu çizginin halen sürdürülmesi. Gençleştirme operasyonu elbette doğru bir yöntem, ancak malzemeyi kullanmadıktan sonra çürütmenin bir anlamı yok. Bu kez yiyeceği kullanışsız duruma getirdikten sonra başkasına da veremiyorsunuz. Olan oyuncuya oluyor ve oyuncunun varolan yeteneği ve potansiyeli işlevsiz bir konuma geliyor. Sonuç olarak elde var sıfır…
***
Transferi gerçekleşen ve gerçekleşmesi beklenenlerden en çarpıcı olanları; Kruse ve Kolarov. Kruse geldi, Kolarov bekleniyor. Her iki oyuncu da ligimiz kalibresinin çok ama çok üstünde. Fark yaratan, takımını diğerlerinden bir adım üstün kılan, avantajların sayısını artıran böylesi oyuncular şampiyonluğun başmimarları olur genelde. Takım bütünlüğünü bozmadan parlarlar, oyunun merkezini kendileri üzerinde kurdururlar, teknik adamlarının elini kolaylaştırırlar.
***
Kruse’yi performans bakımından eleştirmek çok olası değil. Almanya’da yıllardır etkinliğini sürdürmekte. Skorer olması, onu Fenerbahçe için daha değerli kılıyor. Alex’ten beri gol atan ofansif orta saha gelmedi. İki yıl önce Giuliano isteklerin bir kısmını karşılamıştı ama geçen sezonun başında satılmak durumunda kaldı. Ve eksikliği halen doldurulamadı, o boşluğu Kruse çok iyi tamamlayacaktır. Bu arada iki oyuncu arasında kalite ve oyun tarzı farklılıkları olduğunu da belirtmek isterim.
Kruse iyi bir sahte 9 oyuncusu. Asıl mevkisi santrfor değil. Mecbur kalınan durumlarda belki orada kendisine görev verilebilir. Forvet arkasında özgür biçimde oynatıldığı takdirde yüksek derecede verim verecektir. Ayrıca çevresindeki oyuncuların görev paylaşımı ve kalitesi de önem arz ediyor. Yani Kruse’nin katkısı, oyun planı kadar çevresindeki takım arkadaşlarına da bağlı. Her şeyden bağımsız olarak çok rahat çift haneli gol sayılarına ulaşır demek, mümkün değil.
Geçtiğimiz sezon Bremen’de Klaassen ve Eggestein, ortaya koydukları yüksek koşu oranlarından anlaşıldığı üzere Kruse’ye tanınan saha içi özgürlüğünün orta sahada yarattığı savunma zaafiyetlerini toparlayarak oyun planının işlemesini sağlıyorlardı. İşte Fenerbahçe’de de bu rolün gereksinimlerini karşılayacak oyuncular bulunmalı 2. bölgede. Defansta agresif bir tutum izlenilmesinin yanında kapılan toplar Kruse bağlantısıyla rakip yarı sahaya hızlı biçimde aktarılabilir. Topun taşınmasını sağlayan Kruse’nin bu özelliğinden faydalanmak için orta sahada topu ayağından iyi çıkartan iç orta saha ve libero oyuncusu gerek.
***
Kolarov, savunma hattında pozisyonunun en iyisi ligimize göre. City’de arka planda kalan etkili oyunu, Roma’da daha ön plana çıktı. ŞL ve Serie A’da bir sol bek için önemli katkılarda bulundu takımına (8 gol 3 asist). Ama Hasan Ali’nin yüksek formu nedeniyle Ersun Yanal kendisini sol stoperde değerlendirebilir. Ayrıca Kolarov’un da stoperde oynama isteğini teknik ekibe ısrarla ilettiğini unutmayalım. Oyuncudan bağımsız gelişmemekte bu konudaki kararlar.
***
Rodrigues transferi biraz sürpriz oldu. Buradaki en önemli etken, oyuncunun menajeri William Davilla. Bahsettiğim menajer 18/19 sezonunun başında Josef ve Giuliano’nun satışında önemli pay sahibi olmuş ve Arap ekiplerinin teklif ettiği bonservis miktarının yükseltilmesine aracılık etmişti. Bunun sonucunda Davilla’ya karşı manevi bir borç oluştu. Buna karşılık bu sezon Garry, menajeri tarafından kulübe önerildi, Ersun Yanal’ın onayı alındı ve hem yarar sağlanılacağı düşünülen biri transfer edildi hem de Davilla’nın önceki sezon kulübe yardımcı olmasının karşılığı verilmiş oldu.
Garry 5 sezon önce amatör kümede yer almış ve Galatasaray’da kariyerinin en büyük başarısını elde edip şampiyon olmuştu. Bu başarısının iki temel sebebi vardı: Fatih Terim ve Bafetimbi Gomis. 
Terim ona rahat olduğu mevkii olan sol kanatta yer verdi geldiği günden itibaren. Nagatomo’nun kadroya dahil edilmesiyle de Garry’nin oyun içinde geriye gelmemesinin oluşturduğu defansif aksaklıklar giderilmiş oldu Terim’in talebi üzerine.
Gomis’in faydası ise; sırtı dönük oynayabilmesi, topu iyi saklaması, etrafındaki oyunculara etkili koşu yolları oluşturması, verkaçlar yapması idi. Bu özellikler kanat oyuncuları için paha biçilemez fırsatlardır. Nitekim de bu şansı iyi değerlendiren Garry gol/asist bakımından yüksek sayılara ulaştı ve şampiyonluğun başaktörlerinden oldu.
Anlaşılacağı üzere Garry’den verim alınabilmesi için defansif yeterlilikleri yüksek sol bek ve Gomis benzeri özelliklere sahip bir merkez santrfor lazım. 
***
Yeni transfer Vedat Muriqi nitelikleri dolayısıyla özellikle Rodrigues’i ve diğer oyuncuları çok iyi besleyecektir. Geçtiğimiz sezon Rize’de oyuna ve skora verdiği katkı çok yüksekti. Zaten hakkında baz alabileceğimiz en büyük başarısı bu. Kendisi için ‘tek sezonluk oyuncu’ yakıştırmasında bulunulabilir, bu bir tahmindir. Fakat yorum yapmak için henüz erken bence.
Vedat’ın yaşı hâla genç (25) ve potansiyeli yüksek. Bonservisi için verilen 3.5 milyon avro çok da yüksek bir ücret değil, riske değer. Çünkü Vedat’ı mevcut piyasada 4 milyon avroya rahatlıkla satabilirsiniz, performansı zaman zaman düşse dahi.
Rize’nin bu transferde takasta kullanacağı isimler önemli. İkisi kiralık, ikisi satılık olmak üzere 4 oyuncu Karadeniz ekibine gönderilecek. Umarım Fenerbahçe Merih Demiral’da olduğu gibi önemli bir değerini daha kaybetmez. Tabii oyuncu için hayırlısı bu ise ayrılmasını isterim. Forma giymeye ihtiyacı, Avrupa hayalleri olan daha çok gencimiz var. Yolları açık olur inşallah!
Muriqi santrfor rotasyonunda yetmez. Yanal ilk 11’e mi koyar, yedeğe mi çeker bilemiyorum. Ama şu kesin ki bir forvet daha lazım. Bu oyuncu as kalitede biri de olabilir. Mesele nitelik ve nicelik anlamında o boşluğu doldurmak.
***
Altay’a kısaca değinmek istiyorum; iyi bir kaleci, yetenekli, oyun içi karakteri yüksek, Rüştü’yü andıran bir yapısı var. Fenerbahçe’nin kalesini yıllarca koruyacak özelliklere sahip. Gelecek sezon büyük ihtimalle ilk 11’de görev alacak. Oynama garantisi istediğini iletmişti gelmeden önce çünkü. Sorun, elde hâlen 4 tane kaleci bulunması. Volkan ile sözleşme ihtimali yüksek görünüyor. Nasıl bir yapılanmaya gidilecek, merak içerisindeyim. Özellikle Berke’nin durumunu endişeyle takip etmekteyim.
***
Comolli ile alakalı çeşitli güzellemeler yapılmaya başlandı son zamanlarda. Gerçek şu ki transfer edilmesi istenen oyuncuları Ersun Yanal ve ekibi belirliyor. Seçilen isimler buradan Ali Koç ve Semih Özsoy’a, ardından Comolli’ye iletiliyor. Damien de mevcut talepler doğrultusunda oyuncularla görüşüyor, o öve öve bitirilemeyen iletişim ağı gücünü ve ikna kabiliyetini kullanıyor. Geçen sezon Cocu’nun transfer sürecindeki etkinliği azdı ve yetkilerin çoğu sportif direktöre verilmişti. Ligi tanımayan, bildiğini zanneden Comolli ise çuvallamıştı yaptığı hamlelerle. Şimdi artık işler yürütülürken birden fazla akıl var: Menajerler, teknik direktör, scout ekibi, yöneticiler… 
Kruse konusunda Damien’i tebrik ederim. İyi iş çıkardı. Ama Frey’i, Reyes’i, Benzia’yı unutmayın. Geçmişi silip atmak, yancılık yapmak kulübe fazlasıyla zarar verir. Bu konudaki hassasiyet artmalı taraftarlar adına.
***
Genç ve tecrübeli isimlerle karma bir kadro yapısı hedefleyen Fenerbahçe teknik ekibi, doğru bir çizgide ilerlemekte. Geçen sezonki gibi aceleci, plansız, zayıf bir mühendislik tavrıyla takınmamaktalar. Zaten geçtiğimiz sezondan büyük dersler çıkarıldığını her defasında belirttiğini gördük Ali Koç’un. Anlaşılan o ki daha kıyasıya bir rekabet göreceğiz bu sezon.

Related posts

José Mourinho: ‘Özel Biri’nden Sıradan Birine

Fırat Ayrılık

MVP’ye Giden Yol

Saltuğ Bölükbaş

Son Görev

burakbasoglu

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: