Marvel POPÜLER KÜLTÜR

Captain Marvel Geliyor

Captain Marvel filmine olan geri sayımı tamamlamak üzereyiz. Film 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde vizyona girecek. Biz de Captain Marvel karakteri hakkında bir yazı hazırlayalım dedik. Öncelikle, Captain Marvel karakterinden bahsedelim ve fragmanı inceleyelim. Bakalım bizi neler bekliyor?

Captain Marvel Kim? Güçleri Neler?

Captain Marvel, asıl adıyla Carol Danvers, NASA için çalışan bir pilot. Hırsı ve azmi sayesinde genç yaşında binbaşılığa yükseliyor ve ‘Kree teknoloji’ üzerine bir görevde yer alıyor. Ekip arkadaşı Dr. Lawson ile çalışırken aslında Lawson’un da bir Kree olduğunu öğreniyor. Bu durum, ilk başlarda problem olsa da zamanla aşıyorlar ve hatta ilişkileri o kadar iyi ilerliyor ki sevgili oluyorlar. En ilgi çekici detaylardan biri de şu; Dr. Lawson’ın Kree gezegeninde ki adı Captain Mar-Vell. Yani bu ismin asıl sahibi Dr. Lawson.

Bir gün düşmanları Yon-Rogg ile savaşırken Captain Mar-Vell (Dr. Lawson), Carol’a zarar gelmemesi için kendisini siper ediyor ve hayatını kaybediyor. Bu sırada Dr. Lawson’un güçleri Carol’a geçiyor.Ve işte karşınızda Ms. Marvel.

Evet, ana karakterimiz Carol ilk başta Ms Marvel adıyla varoluyor. Captain Mar-Vell’dan aldığı güçlerle birlikte kozmik enerji patlamaları yaratabilme, enerjiyi depolayabilme, 70 tona kadar ağırlık kaldırabilme, uçabilme, muhteşem refleks ve dayanıklılık, anti-poisen (zehirlere karşı direnç), ses hızını aşabilme ve gelişmiş öngörüsel his sayesinde -tıpkı Sherlock Holmes- gibi düşmanlarının bir sonraki hamlelerini tahmin edebilme, tehlikeleri sezebilme güçlerine sahip oluyor.

Dünyaya döndüğünde ise Avengers’a katılıyor. Ancak Rogue ile yaptığı bir savaşta güçlerini kaybediyor ve inzivaya çekiliyor. O sırada Avengers’tan ayrılarak X-Men’e katılıyor.

X-Men’in uzay görevlerinden birinde uzaylı bir ırkın eline düşüyor ve onların kobayı haline geliyor. Ancak kahramanlar eninde sonunda kazanır değil mi? Aynen öyle. Bu deneyler sonucunda ne hikmetse kendisi bir yıldızın enerjisini ortaya çıkarabilecek kadar kuvvetli kozmik güçler kazanıyor.

Marvel’ın bir serisi olan ‘Avengers vs X-Men’de, Dr. Lawson yani gerçek Captain Mar-Vell kısa süreliğine de olsa geri geliyor ve bu durum bizim Ms Marvel’ımızı derinden etkiliyor. Sevgilisini ikinciye kaybedince de bir Yeşilçam repliği edasıyla “Kendisi yaşayamadı, en azında ismi yaşasın be abi.” diyor ve ismini Captain Marvel olarak değiştiriyor.

İşte güçlerinin ve potansiyelinin haddinden fazla abartıldığını düşündüğüm Captain Marvel karakterimizin çizgi roman evrenindeki hikayesi kısaca bu şekilde. Peki MCU’daki yeri ne olacak?

Fragman İncelemesi

Haklarını vermeliyim. Fragmanlar oldukça güzeldi. Özellikle Fury’nin gençliğini izleyecek olmak ve onun iki gözlü olduğunu görmek heyecan verici. Belki Fury tek gözünü bu filmde kaybeder ve sebebini öğrenebiliriz. Fury’yi sürekli Carol’ın yanında gördüğümüz bir fragman olduğu için akla gelen ilk şey elbette S.H.I.E.L.D. ile bu olayların ne alakası olduğu. Fragmanda Kree olduğunu söyleyen bir Carol var. Bir hafıza kaybı yaşadığı çok açık belli oluyor. Belki de Fury,  hafıza konusunda Carol’a yardımcı oluyor olabilir.

Bunların dışında fragmanda en çok dikkatimi çeken şey Skrull‘lar. Daha önce MCU’da Skrull’lara rastlamamıştık. Bu ırk bizim için yeni. Hadi biraz Skull Irkı’ndan bahsedelim.

Marvel Studios’ CAPTAIN MARVEL
L to R: Leader of Starforce (Jude Law), Ronan (Lee Pace), Korath (Djimon Hounsou), Att-Lass (Algenis Perez Soto), Carol Danvers/Captain Marvel (Brie Larson), Bron-Char (Rune Temte) and Minn-Erva (Gemma Chan)

Marvel Comics de sürekli ortalığı karıştıran, tipleri Mr. Spock’ a benzeyen çirkin canavarlar. Ama en büyük özellikleri istedikleri şekle girebilmeleri. ‘Bu kadarcık mı?’ diye düşünebilirsiniz fakat bu özellik sayesinde yıllarca neredeyse tüm süper kahramanların kılığına girerek ortalığı karıştırıp savaşlar başlattılar. Ayrıca Captain Marvel’ın ırkı olan Kree’ ler ile de direkt savaş içindeler.

Skrull’lar Krallık ile yönetiliyor ve başlarında Kraliçe Veranka adında illet bir kraliçe var.  Çizgi roman evreninde sürekli insanların ve süper kahramanların arasına ajanlar yerleştirerek ortalığı karıştırıyorlar. Hatta baş Kraliçe Veranka bir süre Spider-Woman kılığında çok ciddi zararlar vermiştir. Ayrıca İç Savaş’ın Comics evreninde yıllarca sürmesinin sebebi de Skrullar. Black Panther kılığında yıllarca Steve Rogers ve Tony Stark’ı savaş içinde bırakmışlardır. Gerçekten dikkat edilmesi gereken bir ırk diyebiliriz.

Son olarak, fazla da ayrıntı vermeden fragmanda dikkatimi çeken bir diğer konudan bahsedeceğim. Fragmanda görsel efektleri çok abartı ve yüksek seviyede buldum. Aslında artık fragmanlara da güvenemiyorum. Çünkü zamanında, Infinity War fragmanında Bruce Banner’ı Hulk formunda savaşırken görmüştük ancak Banner bir kere bile Hulk formuna dönüşmemişti. Filmde Thanos’ta olduğu gibi efsane bir görsel efektle de karşılaşabiliriz. Bilemiyoruz.

End Game Üzerine

Infinity War’un after spoiler kısmında Nick Fury son anda Captain Marvel’a bir çağrı göndermişti. Şimdi şöyle bir düşünüyoruz da dünya yüzlerce kötü olay ve savaş gördü. Sokovia, New York… Fury, New York katliam içindeyken ya da Sokovia’da şehirler havada uçuşurken bile bu yardıma ihtiyaç duymamıştı. Bu durum Captain Marvel’a çok ciddi bir sorumluluk veriyor. Elbette End Game’in kaderini belirleyecek kahramanlardan biri Captain Marvel. Fakat açıkçası YouTuberların abarttığı kadar her şeyi halledecek olan kişinin Captain Marvel olacağını düşünmüyorum. Yine de ne olursa olsun 8 Mart’ta vizyona girecek olan film kesinlikle End Game filmine, dolayısıyla MCU’ya şekil verecek binlerce teori ürettirecek.

Bir sonraki yazımız Captain Marvel filminden hemen sonra filmin incelenmesi hakkında olacak. Görüşmek üzere.

Related posts

Küçük Prens New York Sokakları’nda!

Administrator

Avengers : Infinity War

furkancerkovanli

Şahsiyet: Baş Parmaklar Aşağı

Batuhan Bağatır

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: