Marvel POPÜLER KÜLTÜR

Gerçek Kötü: Thanos

 

Bu yazıda Marvel’ın en büyük kötülerinden biri olan Thanos’u inceleyeceğiz. En kötü karakter Thanos mu? Özel güçleri nelerdir? Ölümsüz ise nasıl yok edilebilir ve nasıl oldu da bir kötü karakter izleyicilerin sevgisini böyle kazanabildi? Bu soruların cevapları için ‘Thanos Rising’ isimli çizgi romana bakacağız. Bu çizgi roman tamamen Thanos’un doğumundan evren katili olmasını anlatan bir roman. Marvel Comics anti herolara özel sayıyı az çıkartır. Sanırım Thanos’u diğer kötülerden ayıran en temel özellik de bu.

Jim Starlin ve Mike Fredrich tarafından ortak yaratılan karakterin, DC Dark Side çalıntısı olduğu söylenmekte. Fiziksel özellikler de dahil olmak üzere bir benzerlik söz konusu olsa da çalıntı bir karakterin Dark Side’tan daha fazla sükse yapıp sevilmesini bir başarı olarak değerlendirebiliriz. Zaten iki şirket arasında karakter çalma olayları sürekli var.

Satürn Uydusu Titan’da dünyaya gelen Thanos, Titan hükümdarının veliahtı, öz oğlu. Titan ise evrenin en mutlu gezegeni. Kimse cinayet, hırsızlık gibi kavramların ne olduğunu bile bilmiyor. Thanos doğduğunda babası A’Lars onu sevse de annesi gördüğü ve ilk kucağına aldığı anda öldürmeye çalışıyor. Çünkü Thanos’un görünümü, Titan’ın tek düşman ırkı Eternal’larla aynı. Bu teşebbüs yüzünden annesi akıl hastanesinde yatırılıyor. Herkesin insana benzediği Titan’da Thanos, genetik hastalık olan “Davien Sendromu” yüzünden farklı ve mor gözüküyor. Elbette bu görünümü onun daha küçük bir çocukken bile her ortamdan dışlanmasına sebep oluyor.

Parklarda tek başına çizim yapan, herkesle nazik konuşan, karıncayı bile incitemeyen ve yalnız gezip utangaç bir çocuk olan Thanos sonunda arkadaş ediniyor. Arkadaşlarıyla gittiği bir mağara gezisinde oluşan bir göçükte üç gün boyunca kertenkelelerle yaşayan Thanos “Ne olursa olsun, ne kadar acıksam da sizi yemeyeceğim.” dedikten sonra edinebildiği tek arkadaşlarının kertenkeleler tarafından yenmiş cesetlerini görünce çılgına dönüp, öldürme korkusunun üstesinden gelerek kertenkelelerin hepsini öldürüyor. Bu dürtüyle ilk defa tanışan Thanos’un, kötü olmaya attığı ilk adım işte o mağarada.

Genç Titan’ın özel güçlerinden biri aşırı zeki olması. Gençliğinde bilimadamı olan Thanos, okulda profesörlerinin bile cevaplayamadığı biyoloji sorularının cevabını verebilen araştırmacı bir genç. Otopsiler sırasında kertenkele, yılan, maymun gibi canlılarda aradığı sonuçları bulamadıktan sonra ilk cinayetini otopsi için işliyor ve yüzyıllar sonra Titan’da ilk defa cinayet işleniyor. Sonrasında öldürmemeye yemin ediyor. Thanos yemin etse de 2 hafta içinde tekrar cinayet işliyor ve bundan zevk aldığını farkediyor. Son raddede ise kim ve neden böyle olduğunu öğrenmek için kendi annesine canlı canlı otopsi yapıyor.

Thanos, annesini öldürdükten sonra uzay korsanlarına katılıp galaksinin her yerinde farklı yaratık ve canlılardan çocuklar yapıyor. Bu sırada korsanların kaptanı tarafından öldürülüyor. İşte burda Thanos’un yeni bir gücünü öğreniyoruz. Ölümsüzlük. Gemi kaptanını öldürdükten sonra başa geçen Thanos, bundan da sıkılıp Titan’a geri dönüyor ve çocukluğundan beri sevdiği kadınla, sonunda birlikte oluyor. Kadının ismini dahi bu bölüme kadar bilmiyoruz. Fakat Thanos, kadına körkütük aşık ve kadın bunu ispatlamasını istiyor. Elbette bu ispat sınavı, gezegen gezegen dolaşıp Thanos’un kendi çocuklarını ve eşlerini öldürmesi.

Fakat bu da kadına yetmiyor ve artık Thanos Galaksiler arası yolculuklar yapıp katliamlara başlıyor. Katliamlar kılıçla, silahla zaman alacağı için yaptığı deneylerle enerjiyi yönlendirebilmeyi bulan Thanos, yeni bir güç kazanıyor ve kendisini tek başına bir kitle imha aracına dönüştürüyor. Yüzlerce gezegen yok eden Thanos bir gün sinirlenip kadını zindana kapatmak istediğinde askerlerin “Hangi kadın?” demesi üzerine Thanos’un bir şizofren olduğunu ve karşısındakinin The Death, yani ölüm olduğunu öğreniyoruz. Thanos, Ölüm’e aşık olduğunu farkediyor. Sadece kendisinin görebildiği iskelet şeklinde bir kadına.

Ölüm bununla da yetinmeyip Thanos’un, Titan’ı da yok etmesini istiyor. Normalde bir kahraman kötü bile olsa tek celsede kendi gezegenini yok etmesi biraz diyaloglu geçer diye düşünüyordum. Ancak Thanos o kadar karanlık ve soğukkanlı bir karakter ki bütün gezegeni hedeflediği anda yakıp kül ediyor.

Hikayenin devamında ise filmden de hatırlayacağınız gibi Infinity Stones ve Gaunlet geliyor. Taşlar ve eldiven. Tüm evreni tek parmakla yok edebilme gücü. Tüm bunları değerlendirdikten sonra Thanos,  Marvel evrenindeki en büyük kötü diyebiliriz. İçinde gerçek bir öldürme aşkı barındırıyor ve bu konuda kesinlikle kadın, çocuk gibi dogması olmadan yaşayan her şeyi, herkesi hedef alıyor.

Peki ölümsüz ise nasıl yok edilecek? Bu sorunun cevabını aslında “Avengers Infınity War” yazımda bahsetmiştim. Thanos nasıl yok edilir?

Thanos’un bu kadar tutulmasının sebebini ise Marvel’ın onu özel olarak basması bir yana, kötü kavramını tam olarak karşılaması olduğunu söyleyebiliriz. Net, kuralsız bir kötü. Sevdiğimiz, gücüne hayran olduğumuz süper kahramanlardan bile güçlü ve zeki oluşu. Gerçek, dişli bir rakip görmek her zaman maçı daha heyecanlı hale getirir. Tuttuğunuz takım kaybetse de onu tutmaktan vazgeçmek yerine bir sonraki maçı kazanması için daha çok yanında olursunuz. İşte biz buna “Insight”  diyoruz.

 

Related posts

Ricky Gervais’ After Life

Batuhan Bağatır

Ozan Takış’tan geliyor. ”Şekirê Pembû” ve ”Uyanış”

Administrator

Mazisiz Mankurtların Mazisi

Onur Biçimli

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: